Osada Słowiańska - Stobierna koło Dębicy

Wydarzenia w grodzie słowiańskim

Warsztaty serowarskie, 26 maj, 9 czerwiec 2018
Zrobimy ser podobny do buncu. Na ognisku, w średniowiecznych glinianych garczkach. Rozlewanie mleka do gliniakow i rozdanie sprzętu potrzebnego do wykonania sera. Podgrzanie do temperatury zaprawiania bakteriami Dodawanie podpuszczki która zkoaguluje mleko. Krojenie skrzepu, mieszanie i osuszanie ziarna serowego Przelewanie do form i prasowanie - po wyprasowaniu powstanie ser typu bunc Pokaz produkcji sera typu mozzarella z przywiezionego pół produkty [wg badan archeologicznych podobnie były produkowane sery w foremkach odnalezionych na Kujawach sprzed 7500 lat - najstarsze znane sery na świecie!] Z sera który zrobimy na warsztatach mozna zrobić taki ser. Musi on jednaj osiągnąć odpowiednią kwasowosc. W miedzyczasie zrobimy serek ricotta z serwatki która wyprodukujemy.
Całość prowadzi zawodowy serowar: Konrad Socha.
Czas trwania: 6-8 godzin.
Udział w warsztatach kosztuje: 140zł
Konieczna wcześniejsza rezerwacja.
Zgłoszenia: wislanie@gmail.com

Warsztaty jubilerskie, 9 czerwiec, 7 lipiec 2018
Podczas warsztatów wykonywane są różne rodzaje biżuterii słowiańskiej, rekonstruowanej wg znalezisk z terenów Polski z IX-XI wieku. Uczestnicy samodzielnie wykonują formy do których później wlewają roztopiony metal i w ten sposób formują wisiory. Ponadto w programie wyrób pierścieni.
Całość prowadzi jubiler z wieloletnim doświadczeniem: Blizbor
Czas trwania: 6-8 godzin.
Udział w warsztatach kosztuje: 140zł
Konieczna wcześniejsza rezerwacja.
Zgłoszenia: wislanie@gmail.com

Noc Kupały, 22 czerwiec 2018
Tradycyjnie świętować będziemy przesilenie letnie, tańcząc, śpiewając i bawiąc się przy ognisku. Konieczna wcześniejsza rezerwacja uczestnictwa, ilość miejsc jest ograniczona. Nocleg w śpiworach, w grodzie.
Składka na jedzenie i picie: 40zł
Zgłoszenia: wislanie@gmail.com